Ha a gyereked hisztizik, dührohamai vannak, ha folyton veszélyes szituációkba keveredik, ha úgy érzed, képtelenség őt kezelni, mert semmiből sem tanul: Mit lehet tenni?
Peti nagyon türelmetlen, egy percet sem tud várni minden azonnal kell neki és ha nem kapja meg, kiborul.
Zsófi folyton mindenkinek a szavába vág, nem lehet tőle két percet nyugodtan beszélni.
Noel néha minden ok nélkül dühös lesz és odacsap a másik gyereknek, már az óvodában is panaszkodtak rá emiatt.
Zita nem bír fél percre sem megülni, nem hallgatja meg a mesét, közbevág, nincs türelme rajzolgatni, színezni: mi lesz vele így az iskolában?
Az impulzivitás (amikor nem gondolja át a gyerek, amit tesz, reaktív, gyorsan odacsap, gyorsan otthagyja a dolgokat és másba kezd), a türelmetlenség, a hiszti, a dühroham, a figyelemzavar, az, hogy állandóan veszélyes helyzetekbe keveredik a gyerek mind-mind az önuralom hiányából fakad.
A gyerekekből hiányzik a fék, amit meghúzva kicsit megállnának és gondolkodnának, mielőtt cselekszenek.
Ha még a dackorszakban vagytok 1-3 éves korban úgy tűnhet majd kinövi mindezt a gyerek (és ez részben igaz is, hiszen az idegrendszeri fejlődés és a megfelelő szülői minták segítenek neki ebben), de mi a helyzet, ha nem növi ki?
Ha bizonyos helyzetekben újra meg újra elkalandozik a figyelme, ha nem képes higgadt maradni, ha újra meg újra bajba keveredik pedig pontosan tudja már mit szabad és mit nem, mégis elköveti ugyanazt a hibát?
Ha képtelen megtanulni visszafogni magát, amikor konfliktusba keveredik egy másik gyerekkel (pl. a testvérével) és mindig kiabálás vagy verekedés a vége?
Ha nem tudja kezelni a kudarcot vagy, ha valami nem megy neki, mindig kiborul?
Az önuralom nem alakul ki magától: meg kell tanítnod a gyermekednek kezelni a viselkedését.
Akkor is, ha a gyermeked még csak 1-2 éves és a dackorszak elején jár: megfelelő szülői viselkedéssel, mintákkal sokat segíthetsz neki.
Akkor is, ha már lassan óvodás lesz vagy ovis és már sok mindent tud a helyes viselkedésről, de 1-1 területen még kihívásokkal küzd.
És akkor is, ha már iskolás és annak ellenére, hogy mindent megtettél, még mindig türelmetlen, még mindig elkalandozik néha a figyelme, még mindig nem tudja kezelni a konfliktusait más gyerekekkel.
Mit is kell valójában megtanulnia gyermekednek ahhoz, hogy kellő önuralma legyen?
- Hogyan ismerje fel a fejében cikázó érzelmeket, gondolatokat,
- hogyan tegye be azt a bizonyos „féket”, amivel képes megállni egy pillanatig, mielőtt cselekedne,
- hogyan reagáljon az egyes helyzetekben, mi a megfelelő reakció.
A gond az, hogy a hagyományos nevelésben csak a harmadikat tanítjuk meg neki: elmondjuk, mit kéne tennie. Aztán vagy megcsinálja vagy nem (általában inkább nem).
Miért? Mert az első kettő hiányzik. Fogalma sincs mi történik benne és képtelen leállítani az érzelem- vagy gondolatlavinát a fejében
Hogyan tanítsd meg őt erre? Hogyan add át gyermekednek az önuralom és a konfliktuskezelés képességét számára is befogadható módon, játékos, az érzelmi tudatosságot növelő módszerekkel?
Ezt mutatom meg december 12-én az Önuralom és konfliktuskezelés tanítása című online előadásomban.
Miről lesz szó az előadáson?
1. Hogyan alakul ki az önuralom, milyen készségeket kell fejleszteni hozzá?
- Miért nem képesek a gyerekek az önuralomra?
- Miért türelmetlen a gyerek és mit lehet ezzel kezdeni?
- Miért és hogyan alakul ki a figyelemzavar és mit tehetsz ellene?
- Mit jelent az impulzív viselkedés és hova vezet hosszú távon?
- Mit lehet tenni a dackorszakban a későbbi önuralom megalapozásához?
- Veleszületett vagy kialakult? Mit tegyél, ha a gyermeked már eleve sokkal aktívabb, impulzívabb? Mi okozza ezt és hogyan segíts neki?
- Milyen készségekre van szüksége a gyermeknek az önuralom elsajátításához és hogyan fejlesztheted őket játékos módon?
- Miért keveredik folyton konfliktusba más gyerekekkel vagy a testvérével egy kisgyerek és mit lehet ilyenkor tenni? Mit taníts neki a helyes viselkedésről? Játékos ötletek a konfliktuskezelés tanítására
- Miért agresszívek néha a gyerekek és hogyan lehet őket leszoktatni erről?
- Figyelemzavar és érzelemkezelés: milyen kapcsolat van a kettő között? Hogyan döntsd el, hogy mikor szükséges idegrendszeri fejlesztés a gyermekednek és miért van, hogy néha a fejlesztés önmagában nem oldja meg?
- Ha te is türelmetlen vagy, szenvedélyes, impulzív: hogyan mutass jó példát a gyerekednek, ha te sem mindig tudod megfelelően kezelni az érzelmeidet?
2. Hogyan tanítsd meg a gyerekedet, hogy gondolkodjon, mielőtt cselekszik?
- Ebben a részben bemutatom azt a 3 lépést, amit meg kell tenned ahhoz, hogy a gyermeked önuralma fejlődjön.
- Első lépés: az érzelmek, gondolatok „elkapása”. Ötletek, hogyan tanítsd meg a gyermekednek felismerni, megnevezni az érzelmeit és a gondolatait.
- Játékos ötletek a dackorszakra és az óvodáskorra az érzelmek tanításához
- A nagy érzelmek tanítása ovisoknak, iskolásoknak, ha egy-egy területen (pl., kudarc, szégyen, düh) küzdenek érzelemkezelési problémákkal
- Milyen érzelmeink vannak és melyek okozzák a legtöbb nehézséget a gyerekeknek? (nem csak a negatív érzelmekkel lehet gond, sok gyerek a pozitív érzelmeket se mindig tudja megfelelően kezelni, pl. túlságosan izgatottá válik, „repked”)
- A második lépés: a fék beépítése: milyen módon mutathatod meg a gyerekednek, hogy mielőtt reagál, álljon meg? Milyen módszerek vannak erre
- Hogyan segíts neki megállni még a hiszti, a dühroham előtt, hogy ki se alakuljon?
- Mit taníts meg neki, hogy képes legyen helyesen reagálni, ha csúfolják vagy úgy érzi, meg kéne védenie magát?
3. Az önuralom és a konfliktuskezelés módszereinek kialakítása 1-től 12 éves korig
-
Mi is a megfelelő viselkedés egy-egy helyzetben? (sokszor mi felnőttek sem tudjuk)
- Példákon és gyakran előforduló helyzeteken keresztül mutatom meg melyik helyzetben mit kérj tőle és hogyan (milyen szavakkal) kérd tőle ahhoz, hogy megfelelően reagáljon.
- Hogyan állítsd meg a pörgő, rohangáló gyereket? És mit taníts neki, hogy képes legyen magától is megállni?
- Rengeteg játékos és a gyerekek számára is érdekes ötlet az érzelmek, a megállás, a tudatos átgondolás és a megfelelő viselkedés megválasztásának tanításához kisebbeknek és nagyobbaknak is 1-12 éves korig.
Kinek érdemes résztvenni rajta?
Ha még kicsi a babád és szeretnéd már most tisztán látni a gyermeknevelés egyik legnehezebb, de mégis központi jelentősséggel bíró területét.
Ha a dackorszakban jártok és úgy érzed képtelenség kezelni az érzelmi viharok, hisztik, ellenkezések áradatát és szeretnéd megtudni hogyan segíts ebben az időszakban a gyermekednek.
Ha a gyermeked impulzív, könnyen kiborul, pörög, verekszik, türelmetlen vagy folyton elkalandozik a figyelme és szeretnél segíteni neki.
Ha úgy érzed, te magad sem mutatsz jó példát, mert te is kiabálsz, feszült vagy, nem tudsz mit kezdeni a dühöddel és úgy érzed, jó lenne neked is megtanulnod pár technikát, hogy a gyerekednek is átadhasd ugyanezt (az előadásban bemutatott módszer felnőtteknek is segít)
Mikor lesz és hol?
Az előadás időpontja: 2024. december 12. csütörtök 18-20:00
A helyszín: Egy privát online felületen, amihez a jelentkezést és a fizetést követően kapsz majd hozzáférést (a megtekintéshez és a kérdezéshez Google profilra – Youtube vagy Gmail azonosító – van szükség)
Mennyibe kerül? Az előadáson való részvétel díja: br. 3000 Ft.
Lehet majd kérdezni? Igen, az előadás alatt hozzászólásban tudsz majd kérdezni.
Nem érek rá aznap. Vissza tudom nézni utólag is? Igen, a zárt felületen az előadást követő 3 hónapban vissza tudod nézni a teljes felvételt.
A jelentkezés az előadásra zárul:
Jelentkezz most!
Klikk a gombra, töltsd ki az adatokat és már le is foglaltad a helyed! Fizetni bankkártyával vagy átutalással tudsz. A jelentkezést követően küldjük neked a hozzáférést az online előadás felületéhez.