Nem kell továbbadnod: rossz családmodellek, diszfunkcionális családok. Ha rossz nevelési mintákat kaptál otthonról: hogyan írd felül őket?
Ha a szüleid kiabáltak, ha nem kaptál elég érzelmi támogatást, ha mindig alkalmazkodnod kellett mások elvárásaihoz, ezek a minták hatással lesznek arra is, hogyan neveled a saját gyermekedet. Lehet, hogy türelmetlen vagy a gyerekeddel, nehezen viseled az érzelmi kitöréseit, vagy úgy érzed, nem vagy elég jó szülő – pedig mindent megteszel érte.
Ismerős?
- Néha túlzottan szigorú vagy, annak ellenére, hogy szeretnél lazább lenni, mert azt tanultad, hogy a fegyelem a legfontosabb.
- Nehezen szabályozod a saját indulataidat és kiabálsz a gyerekeddel – mert a te szüleid is kiabáltak veled.
- Úgy érzed, a gyerekednek jól kell viselkednie vagy jó tanulónak kell lennie, mert a te szüleid is ezt várták el tőled.
- Nem tudod, hogyan kezeld a gyereked érzéseit, mert gyerekként a te érzéseidet sem vették figyelembe.
- Néha olyan mondatokat mondasz, amiket a szüleidtől hallottál, pedig elhatároztad, hogy te sosem mondod majd ezeket.
- Bűntudatot érzel, ha önmagadra is figyelsz, mert azt tanították, hogy egy jó szülő mindig feláldozza magát.
Miért van ez? Mert ami gyerekként fájt vagy hiányzott az felnőttként is hat ránk.
- Ha kevés dicséretet kaptál, lehet, hogy bizonytalan vagy abban, hogy jól csinálod-e a dolgokat szülőként.
- Ha túl sok elvárás nehezedett rád, lehet, hogy a saját gyerekedtől is túl sokat vársz el – vagy épp az ellenkezője, és mindent elnézel neki.
- Ha nem voltak határok otthon, lehet, hogy neked is nehéz következetesnek lenned.
- Amit gyerekként láttál magad körül, azt érzed normálisnak. Ha béke és együttérzés vett körül, akkor azt. Ha káosz, türelmetlenség, szigor, akkor azt.
Gyerekkorunkban olyan nevelési mintákat sajátítunk el, amelyek tudattalanul meghatározzák, hogyan viselkedünk szülőként. Az 5 éves korig a szüleinktől látott nevelési módszerek a tudatalattinkban tárolódnak el, ezért akkor is befolyásolják a nevelési módszereinket, ha próbálunk teljesen más módon nevelni.
Miért olyan nehéz felülírni ezeket a mintákat? Mert ezek a szokások és viselkedési reakciók mélyen beépültek az idegrendszeredbe. Stresszhelyzetben, kimerülten automatikusan az jön elő, amit ismersz – akkor is, ha tudod, hogy másképp szeretnéd csinálni.
Fontos tudni, hogy az, hogy rossz nevelési mintákat vettél át, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy rossz gyerekkorod volt és nem is a szüleid hibáztatásáról szól a dolog. A szüleid is azt adták tovább neked, amit ők kaptak.
Ha pedig tényleg nehéz gyerekkorod volt. Ha bántalmazás, válás, állandó konfliktusok voltak a családodban, akkor mindez hatással volt arra milyen mintákat hoztál magaddal. Azonban te dönthetsz úgy, hogy megszakítod ezt a láncot. Képes vagy tudatosabb szülővé válni és másként nevelni a gyermekedet.
Ebben az előadásban segítek felismerni ezeket a működéseket és gyakorlati eszközöket adni, hogy ne csak akarj változni, hanem képes is legyél rá. Mert nem kell továbbadnod azt, ami neked sem volt jó.

Miről lesz szó az előadáson?
1. Miért hatnak ránk ennyire a hozott családi minták?
- Miért ismételjük a saját szüleink mintáit akkor is, ha nem akarjuk
- Milyen családmodellek léteznek és mitől lesz diszfunkcionális egy család? Milyen hatással van ez a gyerekre?
- Milyen hatással lehet a gyermekeddel való kapcsolatodra, ha a szüleid elváltak, ha sok volt a konfliktus a családban, ha csonka családban nőttél fel, ha elhagytak a szüleid vagy ha bántalmaztak gyerekkorodban? Befolyásolhatja-e ez a nevelési stílusodat?
- Hogyan épülnek be a szüleinktől, nagyszüleinktől, pedagógusainktól látott nevelési minták a gondolkodásunkba és a viselkedésünkbe?
- Milyen tudattalan hatásai vannak a gyerekkori élményeinknek a saját szülőségünkre?
- Mi a különbség aközött, hogy valaki „jó” vagy „rossz” gyerekkort élt meg, és hogy milyen mintákat kapott?
- Miért nehéz felismerni a diszfunkcionális működéseket a saját családunkban?
- Kötődési stílusok és a gyermeknevelés: máshogy kötődsz-e a gyermekedhez, ha bizonytalan a kötődésed a szüleidhez vagy a családodhoz?
2. Hogyan hatnak a rossz családi minták a szülői viselkedésünkre és a gyerekeinkre?
- Milyen gyakori szülői reakciók fakadnak hozott mintákból?
- Hogyan nyilvánulhat meg a túlzott szigor vagy éppen az engedékenység?
- Miért nehéz türelmesnek lenni, ha minket sem kezeltek türelemmel?
- Hogyan öröklődhet tovább a stressz és a szorongás a családokon belül?
- Hogyan befolyásolják a szülői minták a gyerek érzelmi biztonságát és önbizalmát?
- A nagyszülők rossz nevelési mintái: milyen hatással lehetnek a gyerekre? Gond-e ha ő másként nevelnek, sokkal szigorúbbak, esetleg verbálisan bántalmazóak?
- Miért okoz benned belső konfliktust, ha megpróbálsz megértőbben, lazábban nevelni, mint a szüleid és mihez kezdj ezzel az érzéssel?
3. Hogyan lehet felülírni a rossz nevelési mintákat?
-
Hogyan ismerheted fel a saját rossz beidegződéseidet?
-
Milyen módszerekkel lehet megállítani az automatikus, hozott reakciókat?
-
Hogyan lehet türelmesebb és empatikusabb szülővé válni?
-
Milyen eszközök segíthetnek a tudatosabb nevelésben?
-
Hogyan lehet hatékonyan és szeretetteljesen új mintákat teremteni a gyerek számára?
- Zsigeri rossz reakciók, amikor stresszhelyzetben úgy reagálsz, amikor nem szeretnél, kiabálsz, odacsapsz: mit okoznak a gyerekben és hogyan változtass rajta?
- Gyakorlati példákon és konkrét helyzeteken keresztül segítek felismerni a hozott nevelési mintákat és megmutatom azokat az eszközöket amikkel felülírhatod őket.
Kinek érdemes résztvenni rajta?

Ha azt veszed észre magadon, hogy szülőként sokszor ösztönösen úgy reagálsz, ahogyan veled is bántak gyermekkorodban, pedig szeretted volna ezt elkerülni. Ha nem akarod elidegeníteni a gyerekedet, de nem tudod, hogyan kezeld a konfliktusokat anélkül, hogy a régi mintákba esnél vissza.

Ha gyermeked a dackorszakban jár és teljesen kiakaszt a hisztikkel, ellenkezéssel, állandó vita, feszültség van köztetek, gyakran kiabálsz, feszült leszel és már sok mindent próbáltál, de úgy érzed, nehezen tudod kezelni, valami ellenáll benned a változásnak.

Ha gyakran kiabálsz a gyerekeddel, túl szigorú vagy vagy büntetéssel próbálod őt fegyelmezni, de utána bűntudatot érzel. Viszont legközelebb újra megteszed, mert valahogy mindig ez jön elő belőled. Ha meg akarod törni a „kemény nevelés” mintáját, mert látod, hogy a gyereked fél tőled vagy dacosan lázad. Ha szeretnél határozott maradni, de közben mégsem ijesztő lenni.

Ha gyerekként érzelmileg elhanyagoltak, ezért mindent meg akarsz adni a gyermekednek – de gyakran nem tudod meghúzni a határokat. A gyereked pedig kezdi kihasználni a határozatlanságodat, nehézséget okoz a fegyelmezés és a következetesség, mert félsz attól, hogy „túl szigorú” leszel.
Hogyan juthatok hozzá?
Az előadás felvételét most meg tudod venni a webshopunkból és korlátlan ideig visszanézheted.
Hol találod meg? Egy privát online felületen, amihez a jelentkezést és a fizetést követően kapsz majd hozzáférést (a megtekintéshez és a kérdezéshez Google accountra van szükség)
Mennyibe kerül? Az előadás felvételének ára: br. 3500 Ft.
Lehet majd kérdezni? Igen, az előadás alatt hozzászólásban tudsz majd kérdezni.
És az előadás anyaga mellé most még ezt is elviheted:

Tudatos szülőség lépésről lépésre – Munkafüzet a régi minták átírásához
Mindig máshogy akartad csinálni, mint a szüleid, de néha mégis ugyanazokat a mondatokat hallod vissza magadtól? Olyan szülő szeretnél lenni, aki türelmesebb, megértőbb és következetesebb, de a hozott minták sokszor erősebbek? Ez a munkafüzet abban segít, hogy felismerd a beléd ivódott nevelési sémákat, és tudatosan, lépésről lépésre alakíts ki egy olyan szülői hozzáállást, amivel magabiztosabb lehetsz.
A gyakorlatok segítenek:
✅ Megérteni, milyen családi minták befolyásolnak
✅ Felismerni, hogyan hatnak ezek a gyermekedre
✅ Új, szeretetteljesebb és hatékonyabb nevelési eszközöket kidolgozni
✅ Kezelni a nehéz helyzeteket kiabálás és bűntudat nélkül
Ez nem egy elméleti anyag, hanem egy gyakorlati útmutató, ami segít, hogy a változás valóban megtörténjen – a mindennapokban, a saját családodban. Készen állsz rá, hogy te írd tovább a történeted?
A munkafüzet 25 oldalnyi gyakorlatot tartalmaz, pdf formátumban töltheted majd le, a letöltési linket az előadást követően küldjük majd el neked.
Ha az előadást és a munkafüzetet együtt kéred a kettő ára együtt csak br. 5000 Ft.
Melyik csomagot választod?
Kettőt viszek!
Előadás + Munkafüzet (br. 5000 Ft)
Csak az előadást kérem!
(br. 3500 Ft)