Hogyan győzd meg kitartóan ellenálló, semmire nem hallgató gyerekedet?
Könnyű lenne az élet, ha a gyereked azt csinálná, amit szeretnél, amit kérsz tőle vagy azt, ami a dolga, mégis a legtöbb gyereknél van egy-egy olyan eset, amelyben hajthatatlannak bizonyul.
Például:
- Nem hajlandó egészséges ételeket enni, és ragaszkodik az édességekhez vagy a kedvenc „junk foodhoz.”
- Nem akar leülni házi feladatot csinálni vagy tanulni, helyette inkább játszana, mesét nézne vagy a kütyüit nyomkodná.
- Ellenáll az esti lefekvésnek, és mindenféle kifogással próbál ébren maradni.
- Nem akarja felvenni az időjárásnak vagy alkalomnak megfelelő ruhákat.
- Nem tudod beültetni az autóba, mert üvölt, pedig már mindent próbáltál.
- Hiába kéred meg egy-egy dologra, juszt se csinálja.
Miért van az, hogy egyes gyerekeket képtelenség meggyőzni bármiről is?
1. Autonómiaigény: A gyerekek természetes fejlődési szakaszai, különösen a kisgyermek- és kamaszkor az önállóság kereséséről szólnak. A gyerekek ilyenkor az ellenállással próbálják érvényesíteni akaratukat és autonómiájukat.
2. Érzelmszabályozási nehézségek: Az érzelemszabályozás képessége még fejlődőben van. Ha a gyerek dühös, frusztrált vagy szorong, ezek az érzelmek elnyomhatják a logikus érvelés elfogadását.
3. Rugalmatlanság: Egyes gyerekek hajlamosak mereven ragaszkodni saját elképzeléseikhez vagy rutinjaikhoz különösen, ha neurodivergens spektrumon helyezkednek el (pl. ADHD vagy autizmus), de emellett is előfordulhat, hogy egyes számukra nehezen kezelhető helyzetekben makacsul ragaszkodnak szokásokhoz, hogy ezáltal biztonságban érezzék magukat.
4. Szülő-gyerek dinamika: Ha a gyerek azt érzi, hogy a szülő túl domináns vagy gyakran próbálja irányítani elkezdhet ellenállni a szülőnek, ami hatalmi harcokhoz vezet.
5. Túl sok vagy túl kevés magyarázat: A gyerekek életkorának megfelelő magyarázatot igényelnek. Ha a szülő túl bonyolultan vagy túl szűkszavúan érvel, a gyerek elveszítheti a figyelmét vagy a bizalmát.
Miért alakulnak ki ezek a makacsul beállt állóháborúk a mindennapi élet egy-egy területén? Hogyan csökkentsd az ellenállást? És hogyan lehet meggyőzni a gyereket legyen szó akár a határait kereső-feszegető 2 évesről, akár egy „már mindent ért, de mégse akarja csinálni”- óvodásról, akár egy nagyszájú iskolásról vagy egy „mindent jobban tud” kamaszról? Mit tegyél, ha nem értesz szót a gyerekeddel, ha szembefordul veled?
Ezt mutatom be a Meggyőzhetetlen gyerekek meggyőzése című online előadásomban.
Miről lesz szó az előadáson?
1. Miért áll ellen a gyerek?
- Miért nem működik együtt veled a gyerek? Mi is áll a háttérben pontosan?
- Miért ragaszkodnak a gyerekek néha teljesen értelmetlen szokásokhoz, rutinokhoz vagy találnak ki teljesen értelmetlen dolgokat, amikből nem akarnak engedni?
- Milyen pszichés problémák állhatnak a háttérben, ha nagyon makacs a gyerek egy-egy dologban?
- Miért nem tudsz észérvekkel meggyőzni egy gyereket (még akkor sem, ha úgy tűnik, érti őket vagy akár el is mondja)?
- Amikor állóháború alakul ki egy-egy helyzetben: Mi okozza és mit lehet tenni?
- Miért nem elég logikusan elmondani vagy megmagyarázni a gyereknek, amit akarsz? Melyik életkorban mi a meggyőzés legjobb módja?
- Idegölő órákig tartó győzködéssel sem megoldható helyzetek: Mi váltja ki őket? Miért nem változnak? Hogyan kezd el megváltoztatni?
- Ha a gyerek azért nem működik együtt, mert fél: Mit tudsz tenni?
- Ha bármit mondasz, az egyik fülén ki, a másikon be: Mi áll a háttérben és hogyan reagálj, hogy ez változzon?
2. Totyogók-óvodások meggyőzése 1-6 éves korig
- Miben más a kisgyerekek gondolkodása az óvodáskor végéig: Hogyan lehet őket meggyőzni?
- A dackorszak helyes kezelése: mit tegyél, hogy a gyermeked megtanulja az együttműködést, de mégis legyen lehetősége az önállósodásra, leválásra, autonómiára, amiért olyan nagyon küzd?
- Hogyan mutasd meg a határokat kisgyerekednek, hogy megértse őket? Hogyan magyarázd el neki mit kérsz tőle úgy, hogy meg is tanulja?
- Hogyan tudod elkerülni a merev ellenállásba ütköző helyzeteket ebben a korban?
- Mit tegyél, ha szeretnéd őt megkérni valamire úgy, hogy meg is tegye?
- Mit mondj pontosan, ha szeretnéd őt meggyőzni és hogyan mondjad?
- Mi az a 3 terület, amit fejlesztened kell, hogy a kisgyereked egyre együttműködőbbé váljon?
- Mit tegyél, ha a gyereked meggyőzhetetlen,ha nála semmi sem működik?
- Ha a gyerekedet nem lehet leállítani, amikor rászólsz, ugyanúgy folytatja tovább és még ki is nevet: mit lehet tenni? Hogyan reagálj rá? Mit mondj neki, ami működik?
3. Iskolások-kamaszok meggyőzése 6-18 éves korig
- Mit tegyél, hogy a gyermeked elfogadja a szabályokat és a határokat iskoláskorban is?
- Hogyan tudod elérni, hogy az iskolás gyereked szívesen együttműködjön veled a házimunkában és az egyéb feladatokban, amikre megkéred?
- Milyen pszichés és egyéb problémák állhatnak a makacs ellenállás hátterében iskoláskorban és hogyan tudsz segíteni rajtuk?
- Ha a kamaszod visszabeszél, de nem csinálja: Mi a jó reakció? Mit mondj neki?
- Ha a tizenéves gyereked lekapcsol, ellenáll és nem működik együtt: Mi áll a háttérben és hogyan reagálj rá?
- Milyen érveket használj, ha meg akarod győzni iskolás gyermekedet?
- Ha a kamaszod semmilyen érvre nem hallgat: Mit tudsz tenni? Hogyan változtathatsz ezen?
- 5 lépés, ami segít az iskolás- és kamasz gyermekednek megtanítani, hogy érdemes együttműködniük veled
- Mit tudsz tenni, hogy meghallgasson a tizenéves gyereked és megfogadja a tanácsaidat? Hogyan mondd el neki az álláspontodat, hogy az valóban hatással legyen rá?
Kinek érdemes résztvenni rajta?
Ha a gyermeked soha nem azt csinálja, amire megkérted, nem lehet házimunkára megkérni, ellenáll a mindennapi dolgokban (pl. öltözés vagy fürdés), nem lehet rászólni, mert tovább folytatja és még ki is nevet.
Ha folyton a gyereked akar irányítani, úgy érzed, mintha átvette volna a hatalmat a családban, mindenből vita van, valahogy mindig az az érzésed van, hogy állandóan engedsz, a gyerekednek mégsem jó semmi és egyre rosszabb lesz a helyzet.
Ha van a gyerekednek egy-egy olyan beállt szokása, amihez makacsul ragaszkodik vagy olyan mindennapi helyzetek (pl. órákig tartó altatás), amin képtelenség változtatni nála, nem lehet róla meggyőzni, de amitől sokkal nehezebb az életetek.
Ha a gyermeked akaratos, makacs „fenegyerek” és úgy érzed, nem tudsz rá hatással lenni, nem tudod leállítani, mindig a maga útját járja, semmiben nem működik együtt veled.
Mikor lesz és hol?
Az előadás időpontja: 2025. január 16. csütörtök 18-20:00
A helyszín: Egy privát online felületen, amihez a jelentkezést és a fizetést követően kapsz majd hozzáférést (a megtekintéshez és a kérdezéshez Google profilra – Youtube vagy Gmail azonosító – van szükség)
Mennyibe kerül? Az előadáson való részvétel díja: br. 3500 Ft.
Lehet majd kérdezni? Igen, az előadás alatt hozzászólásban tudsz majd kérdezni.
Nem érek rá aznap. Vissza tudom nézni utólag is? Igen, a zárt felületen az előadást követő 3 hónapban vissza tudod nézni a teljes felvételt.
Az előadásra jelentkezni már csak eddig lehet:
Jelentkezz most!
Klikk a gombra, töltsd ki az adatokat és már le is foglaltad a helyed! Fizetni bankkártyával vagy átutalással tudsz. A jelentkezést követően küldjük neked a hozzáférést az online előadás felületéhez.