Testvérek nevelése: Hogyan csináld jól?

Testvérféltékenység, konfliktusok, zűrzavar: Hogyan érd el, hogy a gyermekeid között jó kapcsolat legyen és béke legyen a családban?

Azt szeretnéd, hogy a gyermekeid nyugodtan eljátszanak egymással és jó tesók legyenek ezzel szemben folyton vitatkoznak, mindegyik titeket nyúz, nem lehet őket fél percre magukban hagyni, mert mindig veszekedés van valamin, az egyik a másikat piszkálja, verekszenek vagy túlságosan anyásak, féltékenyek egymásra. Mit lehet tenni?

Egy testvér érkezése mindig jelentős változást jelent a családi dinamikában, és gyakran komoly kihívások elé állítja a nagyobb gyermeket (valamint a szülőket is).  Akár kisebb, akár nagyobb a korkülönbség a gyermeked viselkedése megváltozhat, a szorongás jeleit mutathatja, ráadásul lehet, hogy ezek nem azonnal jelentkeznek, hanem csak hónapokkal a testvér érkezése után. Miket tapasztalhatsz? 

1. Féltékenység és rivalizálás: A gyermeked úgy érezheti, hogy a figyelmetek és szeretetetek most megoszlik közte és az új testvér között. Ez a féltékenység fokozott figyelem- vagy szeretetkeresésben, vagy éppen az új testvér elleni agresszióban nyilvánulhat meg.

2. Regresszió: Sok gyermek egy korábbi fejlődési szakaszba térhet vissza a viselkedésében vagy a szokásaiban, például újra elkezdhet cumizni, bepisilni, vagy azt akarja újra öltöztesd vagy etesd, pedig ezeket már képes volt önállóan megoldani. Ez a visszalépés gyakran azzal a vággyal függ össze, hogy „kisbabaként” újra több figyelmet kapjon.

3. Fokozott szorongás és bizonytalanság: A családi szerepek változása szorongást kelthet, mert a gyermek nem biztos benne, hogyan illeszkedik az új helyzetbe. Az ilyen szorongás visszahúzódó magatartásban, alvásproblémákban vagy figyelmi nehézségekben nyilvánulhat meg.

4. Figyelemfelhívó magatartás: A gyermeked különféle módokon (hisztizés, szabályok megszegése, túlzott aktivitás) próbálhatja meg elérni, hogy a figyelmeteket visszaszerezze.

5. Önbizalom csökkenése: A gyermek megkérdőjelezheti saját helyét a családban és úgy érezheti, hogy már nem olyan fontos, mint korábban. Ez az önértékelés csökkenését és olyan magatartást eredményezhet, amely során próbál folyamatos megerősítést keresni.

A megértés, az érzelmi támogatás és a gyermeked igényeire való fokozott figyelem segíthet enyhíteni ezeket a nehézségeket. De mi van, ha mindez nem segít?

És mi történik ezután?

Amikor a gyermeked már túl van a testvér érkezése utáni nehéz időszakon mégis féltékeny, verseng a testvérével, vagy ha a kisebb testvér kezd el versengeni a nagyobbal a figyelmetekért és válik féltékennyé? 

– Ha állandóan a konfliktusok

– Ha folyton egymást bosszantják a gyerekek? 

– Ha az egyik gyereked több figyelmet igényel és mindig úgy érzed a másikra nem jut elég időd? 

– Ha patchwork családban éltek és nehéz összeegyeztetni a gyerekek igényeit egymással? 

– Ha a gyerekek közötti egyensúlyozás, fegyelmezés, a sok feladat minden energiádat elveszi, belegabalyodtál és úgy érzed már nem látod a fától az erdőt? Ha úgy látod, képtelenség harmóniát teremteni köztük, egy káosz az egész?

Szereted őket, mégis úgy érzed, megőrjítenek és nem tudod kezelni a helyzetet…

Miért alakul ez ki és hogyan lépjetek túl rajta (akárhány gyereketek is van)?

Ezekben a kérdésekben segítek a Testvérek nevelése: Hogyan csináld jól? előadásomon.

Miről lesz szó az előadáson?

1. Testvérféltékenység, kistestvér születik

  • Hogyan segíts felkészülni a gyermekednek a testvér érkezésére? 
  • Mit tehetsz meg még a várandósság alatt, hogy könnyebben alakuljon az első időszak?
  • Mire készülj a testvér érkezése utáni hetekben, hogyan segíthetsz a gyermekednek, hogy jól fogadja a testvérét és ne viselje meg túlságosan a változás?
  • Nagy korkülönbség és kis korkülönbség: mi a különbség a gyerekek szempontjából? Melyiknél mit él át a gyermek, milyen problémák jelentkezhetnek a viselkedésében? Hogyan kerüljük el vagy oldjuk meg őket?

  • Szorongás, szokások viselkedés megváltozása a testvér érkezése után: szükségszerű-e? Mit tapasztalhatsz? Hogyan segíts a gyermekednek? És mit tegyél, ha sokkal később jelentkezik?
  • Testvérféltékenység: mi is az valójában? Mikor jelentkezik? Mik a tünetei? Hogyan kerülheted el?
  • A testvérsorrend: mennyire befolyásolja a gyerekek viselkedését? Tudsz ezen változtatni? Mit magyarázhat meg a sorrend kérdése a gyermek viselkedésében és mit nem?
  • Anyásság, apásság / Anya vagy Apa elutasítása a testvér születése után: Mi okozza ezt? Hogyan változtathatsz rajta?
  • Ha a gyermeked már nagyobb, de még mindig féltékeny a testvérére: Miért lehet ez? Hogyan segíthetsz neki?

2. Testvérek közötti konfliktusok megelőzése, kezelése

  • Mit és hogyan taníts a gyermekeidnek a különféle életkorokban kisgyerekkortól kamaszkorig, hogy sokkal jobb kapcsolatuk és kevesebb konfliktusuk legyen a testvérükkel?
  • Mi okozza a testvérek közötti konfliktusokat? A testvérféltékenység? Vagy valami más? Hogyan döntsd el mi áll a háttérben és orvosold a tünetek helyett a konfliktusok okait?
  • Hogyan előzheted meg a konfliktusokat?
  • Mit tegyél, ha folyton vitáznak, ha verekszenek, ha fél percre se lehet őket magukra hagyni?
  • Ha a nagyobb testvér bántja a kicsit: Miért teszi ezt? Hogyan tanítsd meg neki, hogy nem szabad?
  • Mit tehetsz azért már a kicsi csecsemőkorától kezdve, hogy megtanuljanak szépen együtt játszani a testvérével?
  • Ha nem osztoznak meg a játékokon, folyton összevesznek rajtuk: miért van ez és hogyan tanítsd meg őket az osztozkodásra?
  • 3 lépéses módszer a családi békéért, amivel elérheted, hogy a gyerekek képesek összedolgozni egymással, megtanulják békésen rendezni a nézeteltéréseiket és kiegyensúlyozottabbak legyenek, mint valaha (a te idegeidről nem is beszélve 🙂 )
  • Ha a testvérek a szülők idegeire mennek: ha minden gyerek titeket nyúz, nem lehet tőlük 2 szót nyugodtan váltani, állandóan történik valami, ami miatt rohanni kell hozzájuk, folyton kiborul valamelyik vagy mindig csinálnak valamit, amit nem kéne – Miért alakul ez ki? Hogyan kezelheted?

3. Káoszból harmónia: hogyan teremtsd meg?

  • Hogyan és mit tehetsz azért, hogy a gyermekeid között kevesebb legyen a konfliktus még akkor is, ha most folyton veszekszenek?
  • Ha a gyermekeid eltérő érdeklődésűek, természetűek: Mit tudsz tenni?
  • A testvérek viszonyának rendezése: mit tegyél, hogy jó tesók legyenek és ez később is megmaradjon?
  • A család, mint csapat: hogyan alakítsátok ki a családi összefogást és érd el a harmóniát  1-2 vagy több gyermekkel is?
  • Különleges gyerekek a családban: ha az egyik gyermeked sajátos nevelési igényű, egészségügyi problémái vannak és emiatt több figyelmet igényel… Hogyan segíts a testvérének? Mit tehetsz, hogy ő ne lássa kárát annak, hogy a másikkal többet kell foglalkoznod?
  • Eltérő igények összeegyeztetése: ha az egyik gyermeked nevelését vagy szokásait össze kell egyeztetni a másikkal (pl. a nagyobb nézhet tévét, de a kicsi még nem), hogyan csináld?
  • A gyereked szeretetnyelve: hogyan találd meg mi az? Hogyan segíthet a testvérek nevelése során?
  • Patchwork család: ha a gyerekek nem édestestvérek, mit tehetsz, hogy jó kapcsolatuk legyen? Hogyan kezeld a speciális helyzetből fakadó konfliktusokat és tedd könnyebbé az együttélést
  • Több gyermek nevelése: Mit tegyél, hogy elég idő, energia, figyelem jusson minden gyermekedre? Mit tehetsz, hogy az egyéniségük is érvényesüljön, az egyéni nevelésre is jusson elég figyelem, de közben a családi egysége, a testvérek közötti kapcsolat is erősödjön?
  • Hogyan legyél egyformán jó szülője minden gyermekednek?

És természetesen lesz sok-sok példa is konkrét helyzetekre és megoldásaikra testvérek esetén (pl. verekszenek, nem játszanak el együtt, folyton veszekszenek, a kicsi piszkálja a nagyot, a nagy bántja a kicsit, csúnya beszéd) – és még sok más gyakori nevelési helyzet, aminek megnézzük majd a megoldását.

Kinek érdemes résztvenni rajta?

babaicon

Ha hamarosan érkezik a gyermeked kistestvére és szeretnéd rá felkészíteni.

ovis

Ha nemrég született a gyermeked testvére és úgy látod, ettől megváltozott a viselkedése, szorongásos tünetei vannak, féltékeny, feszült, anyás…

Ha a gyermeked durván bánik a testvérével és bármit teszel, nem tudod ezt megoldani, egyre romlik a helyzet, egyre több a konfliktus emiatt.

Ha a gyerekeid nevelése állandó vitákból áll, nem találod az egyensúlyt, az összhangot közöttük és úgy érzed, nem jó irányba tartanak a dolgok. Ha mindent megteszel értük, de úgy érzed, megőrülsz, mert valahogy semmi sem működik.

Mikor lesz és hol?

Az előadás időpontja: 2024. november 14. csütörtök 18-20:00

A helyszín:
 Egy privát online felületen, amihez a jelentkezést és a fizetést követően kapsz majd hozzáférést (a megtekintéshez és a kérdezéshez Google profilra – Youtube vagy Gmail azonosító – van szükség)

Mennyibe kerül? Az előadáson való részvétel díja: br. 3000 Ft.  

Lehet majd kérdezni? Igen, az előadás alatt hozzászólásban tudsz majd kérdezni.

Nem érek rá aznap. Vissza tudom nézni utólag is? Igen, a zárt felületen az előadást követő 3 hónapban vissza tudod nézni a teljes felvételt.

nap
óra
perc
másodperc

Jelentkezz most!

Klikk a gombra, töltsd ki az adatokat és már le is foglaltad a helyed! Fizetni bankkártyával vagy átutalással lehet. A jelentkezést követően küldjük neked a hozzáférést az online előadás felületéhez.

Scroll to Top